Get Adobe Flash player

25. DFF 23. - 26. augusta 2018

Trhy a jarmoky: 0907706450, Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.

24. Dubnický folklórny festival

21.-27.august 2017

Organizátori 24. ročníka Dubnického folklórneho festivalu s medzinárodnou účasťou ešte v týchto dňoch dokončujú uzavretie festivalu úhradami faktúr a vypracovaním štatistík.

Tento rok sme rozšírili program „Festivalového ladenia“. Vrátili sme sa k premietaniu vo „Festivalovom kine“ na Nádvorí dubnického kaštieľa, kde sme vám ponúkli v pondelok a utorok festivalového týždňa krásne slovenské filmy Martina Ťapáka s ľudovou tematikou, komédiu Prečo Adam Chvojka vicerichtár spáva doma a muzikál Neďaleko do neba. V stredu sme pre náročnejšieho návštevníka ponúkli v Kine Lastovička besedu s etnológom Jurajom Jakubíkom, ktorej súčasťou bol i koncert ĽH Javorníček z Hvozdnice a premietanie etnografického dokumentu Ako to dokázali. Štvrtkový večer patril našim hosťom z Bratislavy a to Folklórnemu súboru Technik. Vo veľkej sále MsDK sa nám predviedli so svojím prezentačným programom Z mesta na miesta, v ktorom predstavili zaujímavý hudobný, spevácky, tanečný materiál a bohaté krojové rozlíšenie. Svojím predstavením nám predstavili „mestom videné miesta“.

Piatkové ráno nám festivalovú náladu priblížil už chystajúci jarmok a trhy umeleckých remesiel. V poobedených hodinách začal na javisku pred ABC prvý z programov tohtoročného festivalu. Otvorili nám ho naši hostia zo zahraničia, súbor Neretva z Bosny a Hercegoviny. Po ňom nasledoval program detských folklórnych súborov pod názvom Húsky, húsky. I tento rok v ňom nechýbali dubnické detské súbory Prvosienka a Kolíska. Okrem nich sa nám predstavili i detský folklórny súbor Biela voda z Púchova, Latovček z Dolnej Súče a Kopaničiarik z Myjavy.

Vo večerných hodinách sa otvorili i brány Dubnického kaštieľa, kde sa začal oficiálny Otvárací ceremoniál. Na jeho úvode vystúpili Spojené huky Slovenska, prvý gajdošský orchester na Slovensku, ktorý svojimi „hukmi“ krásne rozozvučal celé nádvorie. Nasledovali Zdravice družobných miest v ktorých sme privítali zástupcov družobných miest Zawadzkie, Vác a Otrokovice. Po krátkych pozdravoch už patril večer nášmu domácemu Folklórnemu súboru Vršatec a jeho prezentačnému programu „Postojte kus“, na počesť 95. výročia narodenia významnej osobnosti, Mikuláša Senka.

Súčasne prebiehal na Dutaf centre i program „Pod tehelňu vyhrávajú“. Mohli ste si vychutnať našich hostí zo zahraničia, súbor Fen bladi z Alžírska ale i súbor Neretva z Bosny a Hercegoviny. Z domácich folklórnych súborov sa predstavila Čarnica z Košíc, Trnafčan z Trnavy, folklórny súbor Mladosť z Banskej Bystrice.

Medzi jednotlivými súbormi vám spríjemňovala večer skvelá Chlapská spevácka skupina Škrupinka z Trenčína, ktorá svojím humorom oživila piatkový festivalový večer.

Záver večera patril voľnej zábave pri muzike.

V sobotu nás čakalo slnkom zaliate ráno, čo bolo ideálne počasie pre „Krojovú parádu“ – sprievod mestom, kde sa predstavili všetky zúčastnené folklórne súbory. Sprievod začínal už tradične o 10:00 hodine a končil na javisku pred ABC programom „Všetci, čo sme sa tu zišli“. V ňom sa nám každý zo súborov predviedol krátkou ukážkou. Po tomto programe nasledoval workshop „Zagajduj mi gajdoš“ ktorý viedli Spojené huky Slovenska. V poobedných hodinách sa nám bohužiaľ zrušil program folklórnych skupín „Zábava pot Galkov“. Na Námestí A. Dubčeka medzitým prebiehali Oslavy SNP a Spomienka na Mikuláša Senka. Podvečer nechýbalo Prijatie u primátora, kde zástupcovia súborov boli oficiálne prijatí u pána primátora J. Gašparíka a boli zapísaní do pamätnej knihy mesta.

O 18:00 pokračoval program na Dutaf centre „Pod teheľňú vyhrávajú“ v ktorom sa nám tento večer opäť predstavili hostia z Bosny a Hercegoviny, folklórny súbor Ponitran z Nitry, folklórny súbor Nadšenci z Trenčína, medzi súbormi nám chvíľky spríjemňovala folklórna skupina Limbora z Prečína, výborní Bobáňovci, alebo ak chcete Ľudová hudba Martinky Bobáňovej z Terchovej a po nich veľký hudobným festivalový ohňostroj. Po ohňostroji patrilo javisko domácemu folklórnemu súboru Mladosť a jeho programu „130 a 1 súbor“. Po programe už tradične nasledovala zábava pri ľudovej muzike.

Nedeľa patrila záverečnému Galaprogramu „A vi ešte dačo“, v ktorom sa nám súbory predviedli s tým najlepším. Súčasťou Galaprogramu bolo i vyhlásenie tohtoročného Laureáta DFF, ktorým sa stal Folklórny súbor Nadšenci z Trenčína.

Súčasťou tohtoročného festivalu bola i výstava v Dubnickom múzeu „Bohu milé“ - Výstava mariánskych zástav zdobených ľudovými vzormi a technikami z Rajeckej doliny (Čičmany, Fačkov, Rajecká Lesná, Konská...), Hornej Poruby, Papradna a Zliechova. Zámer výstavy spája v sebe tradíciu Dubnice nad Váhom ako pútnického miesta a mesta so silným folkloristickým povedomým.

Obyvatelia mesta mali možnosť si i na Námestí Matice slovenskej pozrieť výstavu fotografií z 23. ročníka DFF 2016.

Ďakujeme všetkým, ktorí sa spolupodieľali na organizácii festivalu: organizátorom, pracovníkom MsÚ a organizácií Mesta Dubnica nad Váhom, ZŠ s MŠ Pavla Demitru a ZŠ s MŠ Pod hájom, sprievodcom, moderátorom, Dubnickému divadlu, ale i sponzorom: Trenčianskemu samosprávnemu kraju, Ministerstvu kultúry Slovenskej republiky – Fondu na podporu umenia, firmám Brantner Altgas, DNV Energo, Jamp Svorada, Považská vodárenská spoločnosť, Petmart, Sauer Danfoss, Záhradkárske centrum u Lukáčov a Konzult.

Bc. Zuzana Lišková, predseda OV 24.DFF


DFF