Get Adobe Flash player

História

Dubnický folklórny festival

Dubnický folklórny festival (DFF) s medzinárodnou účasťou vznikol v roku 1994 na podnet mladých ľudí zaujímajúcich sa o folklór a bývalých aktívnych členov FS Vršatec.

Cieľom snaženia bolo vytvoriť podmienky ku stretnutiu dubnických folkloristov s domácimi i zahraničnými súbormi. Pre vznik festivalu hovorilo silné folklórne zázemie v Dubnici nad Váhom, v jej folklórnych súboroch Vršatec, Mladosť a Prvosienka a nemalej miere osobnosť Mikuláša Senka, ktorý pôsobil v Dubnici nad Váhom v rokoch 1967 – 1985. Jeho meno hneď od začiatku bolo spojené s festivalovou štruktúrou a jeden deň festivalu je venovaný jeho pamiatke prostredníctvom súťaže o Cenu Mikuláša Senku.
Prvú programovú štruktúru festivalu spracoval Ing. Ján Sýkora. Spolu s Jozefom Martinkom predložil svoje predstavy primátorovi mesta Jurajovi Červinkovi v januári 1994. S jeho súhlasom a podporou sa I. ročník DFF uskutočnil už v auguste 1994. Postupom času sa festival stal neodmysliteľnou súčasťou leta v Dubnici a zaradil sa medzi popredné a vyhľadávané festivaly Slovenska.

Nora Turancová, cp

15. Dubnický folklórny festival je jedným z posledných letných podujatí, na ktorom bude znieť ľudová hudba. Jeho organizátori na tento ročník pripravili aj nové pódium na nádvorí dubnického kaštieľa, na ktorom sa predstavia nielen domáci účinkujúci, ale aj atraktívni hostia zo zahraničia.

Čítať celý článok...

Dubnica nad Váhom cez víkend ožije folklórom

BRATISLAVA 20. augusta (SITA) - Dubnica nad Váhom od piatka do nedele opäť ožije XIV. ročníkom Dubnického folklórneho festivalu, na ktorom sa predstavia nielen dubnickí folkloristi, ale aj domáce a zahraničné súbory.

Čítať celý článok...

Obzretie za 14. Dubnickým folklórnym festivalom

V dňoch 24. – 26. augusta 2007 sa konal už 14. ročník Dubnického folklórneho festivalu s medzinárodnou účasťou v Dubnici nad Váhom. V tomto roku navštívili festival zahraničné folklórne súbory Full dance z Bulharska, Dolina z Česka, Bhutte Khan Manganiar z Indie, Nantgarw Dancers z Walesu a nechýbali ani slovenské súbory.

Čítať celý článok...

Wallesania svojím vystúpením nadchli Dubničanov

Veľký záujem počas slávností vzbudilo vystúpenie súboru z Dawnswyr Nantgarw z Wallesu. V hľadisku sme sa usadili k staršej nadšene tlieskajúcej dáme. Keď vykríkla: „Amazing! (Úžasné!),“ pochopili sme, že asi patrí k súboru. Neskôr sme sa s Margaritou Hopkinsovou pustili aj do reči. Dozvedeli sme sa, že obdivuje naše záhrady, ktoré sú na rozdiel od ich plné zeleniny a dodala, že jej priateľka Vlasta Šťastná je veľmi šikovná pestovateľka.

Čítať celý článok...