Get Adobe Flash player

História

Dubnický folklórny festival

Dubnický folklórny festival (DFF) s medzinárodnou účasťou vznikol v roku 1994 na podnet mladých ľudí zaujímajúcich sa o folklór a bývalých aktívnych členov FS Vršatec.

Cieľom snaženia bolo vytvoriť podmienky ku stretnutiu dubnických folkloristov s domácimi i zahraničnými súbormi. Pre vznik festivalu hovorilo silné folklórne zázemie v Dubnici nad Váhom, v jej folklórnych súboroch Vršatec, Mladosť a Prvosienka a nemalej miere osobnosť Mikuláša Senka, ktorý pôsobil v Dubnici nad Váhom v rokoch 1967 – 1985. Jeho meno hneď od začiatku bolo spojené s festivalovou štruktúrou a jeden deň festivalu je venovaný jeho pamiatke prostredníctvom súťaže o Cenu Mikuláša Senku.
Prvú programovú štruktúru festivalu spracoval Ing. Ján Sýkora. Spolu s Jozefom Martinkom predložil svoje predstavy primátorovi mesta Jurajovi Červinkovi v januári 1994. S jeho súhlasom a podporou sa I. ročník DFF uskutočnil už v auguste 1994. Postupom času sa festival stal neodmysliteľnou súčasťou leta v Dubnici a zaradil sa medzi popredné a vyhľadávané festivaly Slovenska.

Predsedovia Organizačného výboru DFF

  • 1994 Ing. František Dubnička
  • 1995 – 1996 Ing. Ján Sýkora
  • 1997 – 2002 Mgr. Viliam Hletko
  • 2003 – 2005 Mgr. Viliam Sedlár
  • 2006 Ing. Ján Sýkora
  • 2007 - 2016 PhDr. Richard Benech
  • 2017 - Bc. Zuzana Líšková

Zúčastnené zahraničné súbory

1994 - Salcioara Rumunsko, Dolina ČR

1995 - Lenok Rusko, Žerotín ČR, Zoel Valdes Guatemala

1996 - Toronto Slovak Group Kanada, Joapira Španielsko, Olšava ČR, Agila e Trasimeno Taliansko

1997 - Ostravica ČR, Temachtiani Mexico, Pivnica Srbsko, Vraka Cyprus

1998 - KUT Kaledišce Chorvatsko, Vlčnov ČR

1999 - Šumen Bulharsko, Harman Turecko, Arbana Albánsko

2000 - Vsacan ČR

2001 - Sveti-Sava Juhoslávia, Jasenka ČR

2002 - Gruppo Cultural Tonalli Angar Cuidad Mexico, Danaj ČR, Krasija Ukrajina

2003 - Marof Chorvátsko, Bajarišňa Rusko, Olza ČR

2004 - Trasimeno Taliansko, Tessedik Maďarsko, Dúbrava ČR

2005 - Kyjov ČR, Veselaja Sloboda Rusko, Shorashim Izrael

2006 - Beskyd ČR, Compania Folkloristica Limpiadose Taliansko, Rancho folclorico de Parada de Gonta Portugalsko, Uldukas Litva

2007 - Dolina ČR, Sakarci Bulharsko, Nantgarw Dancers Wales, Bhutte Khan Manganiar India

2008 - Akrites Almopias Grécko, Gamelan Maďarsko, Iršavská rodina Ukrajina, IYASA Zimbabwe, Klas Česko

2009 - Sikharuli Gruzínsko, Coros y danzas Francisco Salzillo de Cieza Španielsko, Vysočan ČR, Zedowianie Poľsko, Vácky folklórny súbor Maďarsko, UNJ Indonézia

2010 - Ioanninské tanečné združenie Grécko, NS Klobučan ČR, Spev. zbor Trávnica ČR

2011 - Kašava ČR, Kremicar Macedónsko, Żędowianie Poľsko, Ziemia Lęborska Poľsko, Baturim / Tropical live Rakúsko, Gamelan Bratislava

2012 - Baturim / Tropical live Rakúsko, Klobučan ČR, Osama Mimi Farag Egypt, Tseruli Gruzínsko, Zaolzi ČR

2013 - Kopaničár ČR, Kunovjan ČR, Żędowianie - Zawadzkie Poľsko, Ahenk Turecko

2014 - Ondráš ČR, Spandan India, Poznaň Poľsko

2015 -Dyleň ČR, Fanfara Transilvania Rumunsko, Ziemia Zywiecka Poľsko, Occidente Mexiko

2016 - Rúže ČR, Kidance Čína, Batala Rakúsko

2017 - Fen BladiAlžírsko, Neretva Bosna Hercegovina

2018 - Javorina - Strání ČR, Żędowianie - Zawadzkie Poľsko, Villalbilla de Burgos - Burgos Španielsko, Gödöllö táncegyüttes - Gödöllö - Budapešť Maďarsko, Elling, Molodosť, Divo - Jaroslavľ Rusko

Zúčastnené slovenské folklórne súbory

Abadá Bratislava, Aranykert Gabčíkovo

Bezanka Bratislava, Bobáňovci Terchová, Borievka Košice, Brezová Brezová pod Bradlom

Campana Batucada Nitra, Carpona Jalšovík, Cigánski diabli, CreDance Bratislava, Čarnica Košice

Dopravár Bratislava, Družba Trenčín, Dúbrava Prešov, Dudváh Trnava

Ekonóm Bratislava

Gymnik Bratislava

Hont Krupina, Hornád Košice, Hriňovčan Hriňová

Ifjú Szivek Bratislava, Ishtar Trenčín

Jahodná Košice, Jánošík Partizánske, Jánošík Zvolen, Jedľovina Kysucké Nové Mesto, Jurošík Michalovce

Kopaničiar Myjava, Krtíšan Veľký Krtíš, Kysučan Čadca

Lipa Bratislava, Liptov Ružomberok, Lúčnica Bratislava

Magura Kežmarok, Mladosť Banská Bystrica, Mostár Brezno

Nadšenci Trenčín

Očovanová

Partizán Slovenská Ľupča, Podpoľanec Detva, Poleno Bratislava, Polienko Bratislava, Ponitran Nitra, Považan Považská Bystrica, PUĽS Prešov

Rimavan Rimavská Sobota, Rozsutec Žilina

SĽUK Bratislava, Spojené huky Slovenska, Strážov Ilava, Šarišan Prešov

Technik Bratislava, Trenčan Trenčín, Trnafčan Trnava, Turiec Martin

Urpín Banská Bystrica

Váh Liptovský Mikuláš, Váh Púchov, Vranovčan Prešov, Všetečníci Bratislava, Vtáčnik Prievidza

Zemplín Michalovce, Zobor Nitra, Železiar Košice, Živel Bratislava

 

 

 

XVI. Dubnický folklórny festival 2009

buletin 2009pdfBulletin XVI ročníka DFF vo formáte pdf1.78 MB

XV. Dubnický folklórny festival 2008

buletin 2008
pdfBulletin XV. ročníka DFF vo formáte pdf1.88 MB

Viac článkov...